INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Dębski     
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dębski Władysław (1863–1920), działacz społeczny w Galicji wschodniej, ur. 21 I w Winnikach, ukończył gimnazjum w r. 1881 w Złoczowie, gdzie ojciec jego był sekretarzem powiatowym; następnie odbył studia prawnicze w l. 1881–7 we Lwowie, ostatni zaś egzamin uniwersytecki składał w Krakowie. W r. 1889 dopuszczony do praktyki sądowej w Złoczowie, w r. 1896 mianowany adiunktem sądowym w Obertynie, w kwietniu 1897 przeniósł się do Złoczowa, gdzie pozostał odtąd przez lat osiem, w r. 1899 awansowany na sekretarza, a w r. 1903 przydzielony do prokuratorii państwa. W r. 1905 mianowany radcą sądu krajowego w Samborze, po paru miesiącach powrócił do Złoczowa i tam w r. 1913 otrzymał godność radcy wyższego sądu krajowego (sędziego apelacyjnego). Przez cały długoletni czas pobytu w Złoczowie brał żywy i czynny udział w tamtejszym życiu obywatelskim: był jednym z założycieli i członkiem wydziału tamtejszego »Sokoła« i »Towarzystwa Narodowego« oraz członkiem rady miejskiej, uczestniczył czynnie w pracach Koła T. S. L. i zarządu głównego Towarzystwa Kółek Rolniczych, a po utworzeniu w r. 1905 stronnictwa demokratyczno-narodowego w Galicji przystąpił doń i pozostał w nim do końca życia. W r. 1907 przy wyborach do austriackiej Rady Państwa wybrany zastępcą posła mniejszości polskiej w okręgu wiejskim złoczowskim, po rezygnacji posła K. Obertyńskiego wszedł już w miesiąc później w jego miejsce. Przy następnych wyborach w r. 1911 został w tym samym okręgu od razu wybrany posłem większości, gdyż zdobył 13.587 głosów, a poseł ruski tegoż okręgu tylko 6889 głosów. W pracach Koła Polskiego w Wiedniu brał D. żywy udział. Na pamiętnym posiedzeniu Koła Sejmowego w Krakowie z 3 X 1916, wygłosił imieniem frakcji demokr.-narodowej odważną i zasadniczą mowę, stwierdzającą, że żadne rozwiązanie sprawy polskiej, ofiarowane przez mocarstwa centralne, dążeń Polaków zadowolić nie może. W listopadzie 1918 r. we Lwowie przyczynił się do utworzenia Tymcz. Komitetu Rządzącego. Wszedłszy do Sejmu Ustawodawczego, brał w nim czynny udział jako członek komisji wojskowej i komisji prawniczej. W plenum sejmu zgłosił wnioski w sprawie znęcania się wojsk ukraińskich nad ludnością polską, w sprawie subwencji na reperację kościoła w Kamionce Strumiłowej, w sprawie zasiłków dla poszkodowanych przez wojnę domową urzędników kolejowych oraz wdów i sierot po nich, w sprawie pieczęci notarialnych w Małopolsce, w sprawie terenów naftowych i solnych w Małopolsce, w sprawie zmiany dekretu o urzędach walki z lichwą, wreszcie w sprawie zmiany ustawy o pensjach dla weteranów z r. 1831, 1848 i 1863 oraz wdów i sierot po nich. Zmarł 10 XI 1920 nagle w Warszawie w powrocie z posiedzenia sejmu do domu; pochowany w Złoczowie.

 

Akta Prezydium Sądu Apelacyjnego we Lwowie; Wydawnictwo »Das Abgeordnetenhaus«, Wiedeń 1907 i 1911; Anonimowa broszura: Dwa posiedzenia (wydawnictwo lwowskiej grupy Ligi Narodowej), Lw. 1916; Rzepecki K., Sejm Ustawodawczy, Protokoły i druki Sejmu Ustawodawczego oraz zapiski kancelarii sejmowej.                     

Zdzisław Próchnicki

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.